Łukta-City 


login:

hasło:

zaloguj   |   rejestracja


Zapraszamy do galerii zdjęć "Łukta Dawniej".

25 Maja 2014, godz: 16:58

Msze Święte w Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Łukcie


 

Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Łukcie
ul. Kościelna 4
14-105 Łukta
tel. 89 647 50 33


Kościół został zbudowany  w 1407 r. przez Krzyżaków przy pomocy finansowej Wielkiego Mistrza Ulrycha von Jungingena. Po 1525 r. przeszedł w posiadanie ewangelików. Ok. 1580 r. ufundowano nowy ołtarz. W 1807 r. został zniszczony przez wojska francuskie. Odbudowany i restaurowany został w latach 1878-1879. Po II wojnie światowej przejęli go katolicy. Obecnie kościół jest zaliczany do zabytków  gotyckich.

 


Msze Święte
NIEDZIELA
9:00 i 12.00

DNI POWSZEDNIE
18.00 (pora letnia)

 


komentarze (0) Brak dodaj komentarz autor:malina edycja:malina

19 Maja 2014, godz: 11:23

Pomagamy Pszczołom - konferencja prasowa


     

9 maja 2014 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie odbyła się mini konferencja prasowa dotycząca realizowanego w szkole  projektu ekologicznego „Pszczoły Lubię”, który został laureatem Konkursu Grantowego „Z kujawskim pomagamy pszczołom” 2014. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Grant ufundowała firma Zakłady Tłuszczowe„Kruszwica” S.A. Więcej na temat Konkursu: www.pomagamypszczolom.pl/konkurs-grantowy.W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz i zaprzyjaźnionych instytucji, rodzice, uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.  Koordynatorki projektu Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska zapoznały zgromadzonych gości z celami projektu  oraz planowanymi działaniami związanymi z jego realizacją.Jego bezpośrednimi odbiorcami są dzieci z  przedszkola i oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjumw Łukcie, a także ich nauczyciele. W działaniach związanych z  projektem wezmą też udział rodzice uczniów i mieszkańcy gminyŁukta.Głównym celem działań projektowych jest  uświadomienie odbiorcom, że:

- owady pszczołowate są niezbędne dla środowiska, w którym żyje człowiek oraz to, że grozi im wyginięcie;

- można stworzyć pszczołom przyjazne środowisko bez względu na miejsce zamieszkania.

Realizację celów osiągniemy m. in. poprzez

- zajęcia i warsztaty dotyczące pszczół i ich produktów poprowadzone przez Michała Leończaka - ucznia drugiej klasy naszego gimnazjum, który zajmuje się tą tematyką od 4 lat,

- zorganizowanie wycieczek do Skansenu i Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu oraz           do  Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego,

- zorganizowanie  konkursów dla uczniów  (muzycznego, plastycznego, fotograficznego i na najlepsza reklamę pszczół).

Uwieńczeniem  wspólnych działań będzie festyn, podczas którego wszyscy uczestnicy będą mogli poznać pszczele produkty  i ich różnorodne zastosowanie (w kuchni, jako leki, dla urody).

      Następnym punktem mini konferencji było przedstawienie przez dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnegow Łukcie pana  Wojciecha Palińskiego partnerów projektu, którymi są: Wójt Gminy Łukta, Związek Stowarzyszeń „Kraina Drwęcy i Pasłęki” w Łukcie, Gminna Biblioteka Publiczna w Łukcie, Koło Seniora w Łukcie, Zakład Gospodarki Komunalnej w Łukcie, Rada Rodziców,dr Tadeusz Kaczmarczyk, Ewa i Wojciech Leończakowie, Zbigniew Lewandowski, Sławomir Owsianka, Helena Szostak, nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łukcie  -  Małgorzata Miklaszewska, Anna Wacikowska, Bożena Kaczówka, Anna Bokuniewicz, Danuta Wasiak-Kawczyńska, Maria Ignatowicz, Joanna Kłos, Brygida Kakiet, Anna Bielawska, Anna Chmielewska, Tomasz Lewandowski, Beata Kubeł, Jadwiga Majewska.

         W czasie spotkania goście z zainteresowaniem obejrzeli spektakl przygotowany przez panią Małgorzatę Miklaszewską i panią Annę Wacikowską „Ratujmy nasza planetę”                   w wykonaniu grupy „Skrzaty” z przedszkola w Łukcie. Delektowali się też pysznym miodem  i zachwycali się  pracami plastycznymi uczniów  klas I-III wykonanymi na konkurs „Z pszczółką Mają i Guciem poznajemy świat”.

 

Więcej zdjęć pod linkiem: POMAGAMY PSZCZOŁOM
komentarze (1) autor: "Sukces" ma wiele matek .. dodaj komentarz autor:malina edycja:malina

13 Maja 2014, godz: 10:59

"Stop Przemocy"komentarze (0) Brak dodaj komentarz autor:gres

4 Maja 2014, godz: 11:38

Budowa pomostu rekreacyjnego – widokowego na jeziorze Isąg


     W Gminie Łukta w maju 2014 r. została zakończona realizacja projektu pn.: „Budowa pomostu rekreacyjnego – widokowego na jeziorze Isąg”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013, Działanie: 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” dla operacji, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi”.
     Okres realizacji projektu: 08.03.2013 r. – 12.05.2014 r.
     Całkowity koszt projektu wyniósł 80501,04 zł brutto. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 wyniosło 52314,00 zł. Natomiast wkład własny gminy wyniósł 28187,04 zł.
     Przedmiotem projektu było przedsięwzięcie inwestycyjne, polegające na wykonaniu konstrukcji nośnej, pokładu pomostu oraz zadaszonego punktu widokowego. Pomost i altana zostały wykonane w konstrukcji drewnianej w kształcie litery „C”. Łączna długość pomostu 61 m. Powierzchnia pomostu 194,49 m2. Altana drewniana o wym. 4,44 m x 4,44 m i wysokości całkowitej 4,89 m od poszycia.
     Inwestycja poprzez wykorzystanie naturalnych walorów przyrodniczych wpłynęła na zwiększenie atrakcyjności turystycznej i bytowej miejscowości Worliny. Ponadto projekt poprzez stworzenie miejsca do rekreacji umożliwi integrację i pobudzi aktywność społeczną.komentarze (6) autor: Najważniejsze w tej sprawie jest zdanie mieszkańców dodaj komentarz autor:gres

4 Maja 2014, godz: 14:08

4 maj - dzień STRAŻAKA


 

„Gdy obowiązek wezwie mnie
Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił...”
(Modlitwa Strażaka, autor nieznany)

 

Wszystkim STRAŻAKOM!
Aby św. Florian cały czas czuwał...


komentarze (0) Brak dodaj komentarz autor:malina

3 Maja 2014, godz: 11:31

3 maja - Święto Konstytucji


3 maja obchodzimy Święto Konstytucji. Zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r. Dzień ten został uznany za święto już 5 maja 1971 roku. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją.


komentarze (0) Brak dodaj komentarz autor:malina edycja:malina

16 Kwietnia 2014, godz: 12:50

Myśli są przestrzenią niezmierzalnąkomentarze (0) Brak dodaj komentarz autor:gres edycja:gres

16 Kwietnia 2014, godz: 09:22

Podwórkowe zabawy z dawnych latkomentarze (0) Brak dodaj komentarz autor:gres

2 Kwietnia 2014, godz: 10:53

Majówka w Pensjonacik karmusza w Łopkajnachkomentarze (0) Brak dodaj komentarz autor:gres

31 Marca 2014, godz: 17:20

Nie wypalaj - nie zabijaj!komentarze (0) Brak dodaj komentarz autor:malina

17 Marca 2014, godz: 11:17

Koncert Marka Piekarczyka w Łukcie!komentarze (1) autor: garderoba? dodaj komentarz autor:malina edycja:malina

17 Marca 2014, godz: 11:15

Dzień Poezji + konkurs recytatorskikomentarze (0) Brak dodaj komentarz autor:malina

10 Marca 2014, godz: 11:29

Życzenia dla Panówkomentarze (1) gres: Dziękujemy Bardzo! dodaj komentarz autor:malina

8 Marca 2014, godz: 09:18

Życzenia dla Pań!komentarze (1) malina: Dziękujemy! dodaj komentarz autor:gres

25 Lutego 2014, godz: 20:46

Kaziuki Wilniukikomentarze (1) gres: Wczoraj postanowiono, że wstęp będzie bezpłatny! dodaj komentarz autor:gres

                                      
                                      
                                   

 


copyright © lukta-city.pl
autor: Grzegorz Malinowski