Łukta-City 


login:

hasło:

zaloguj   |   rejestracja


Zapraszamy do galerii zdjęć "Łukta Dawniej".

3 Grudnia 2015, godz: 13:08

Razem Możemy Więcejkomentarze (0) Brak dodaj komentarz autor:gres edycja:gres

28 Listopada 2015, godz: 17:16

WOŚP - szukamy sponsorów!komentarze (0) Brak dodaj komentarz autor:malina

27 Listopada 2015, godz: 11:32

II Gminna Kampania Białej Wstążki


Kampania „Białej Wstążki” w Gminie Łukta
STOP - przemocy wobec kobiet


Od 25 listopada do 10 grudnia 2015r. w Gminie Łukta organizowana jest II edycja Kampanii „Biała Wstążka” pod patronatem honorowym Pana Roberta Malinowskiego Wójta Gminy Łukta.

„Biała Wstążka” noszona przez Panów stanowi symbol sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobiste zobowiązanie noszącego
ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.

W ramach Kampanii planowane są m.in. :

  • włączenie w realizację podmiotów i instytucji działających w ramach Zespołu Interdyscyplinarnego Gminy Łukta
  • akcja noszenia białej wstążki w dniu 09.12.2015r.przez mężczyzn
  • konkurs plastyczny zorganizowany dla uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łukcie oraz seans filmowy dla uczniów gimnazjum
  • dzień „Otwartych drzwi”- w dniu 04.12.2015r. w piątek ( od godz. 900 do 1700) w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Łukcie zorganizowana będzie bezpłatna pomoc dla osób pokrzywdzonych i ich rodzin w formie porad i konsultacji ze specjalistami w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie: specjalista ds. profilaktyki i uzależnień, pracownik socjalny, funkcjonariusz Policji.

Kampania jest organizowana w ramach Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2012-2022. Współorganizatorami Kampanii są instytucje działające w ramach Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego w Łukcie: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Łukcie, Zespół Szkolno- Przedszkolny w Łukcie, Gminna Komisja Rozwiazywania Problemów Alkoholowych, Komenda Powiatowa Policji w Ostródzie oraz w ramach współpracy, Gminny Ośrodek Kultury w Łukcie,


Zachęcamy wszystkich do włączenia się w przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet, w szczególności mężczyzn, aby zechcieli przyjąć i nosić białą wstążkę manifestując w ten sposób sprzeciw wobec przemocy.

 


komentarze (0) Brak dodaj komentarz autor:gres edycja:gres

16 Listopada 2015, godz: 16:26

XIV Sesja Rady Gminy Łukta


Retransmisja XIV Sesji Rady Gminy Łukta z 13 listopada 2015 r.

Link: http://www.goklukta.pl/index.php?id=strona&info=25


komentarze (0) Brak dodaj komentarz autor:gres

11 Listopada 2015, godz: 12:02

11.11komentarze (0) Brak dodaj komentarz autor:malina

6 Listopada 2015, godz: 13:25

Koncert w Barwach Jesienikomentarze (0) Brak dodaj komentarz autor:gres

3 Listopada 2015, godz: 08:21

Wieczór poetycki w Instytucie Kultury Polskiej w Rzymie


     W miniony czwartek, 29 października, w Instytucie Kultury Polskiej w Rzymie, najbardziej znaczącej placówki promującej polskich artystów w Wiecznym Mieście, gościł Stanisław Raginiak. Poeta zaprezentował włosko-polskiej publiczności swój wybór wierszy, który ukazał się niedawno nakładem renomowanej oficyny wydawniczej z północy Włoch, LietoColle.

     „(...) Raginiak wybrał odważnie trudną drogę: użyć pamięci jako strzały, a miłości jako tarczy. Te poetyckie owoce są darem dla jego czytelników. Często, czytając je, zadawałem sobie pytanie, kim jest Anioł, który go prowadzi. (...) Możemy mu jedynie podziękować, mając świadomość, że zawsze będziemy dłużni temu Aniołowi” – słowa wydawcy Michelangelo Camellitiego były wprowadzeniem do wieczoru.

     Dopisali goście – miłośnicy poezji wypełnili salę Instytutu, zainteresowani tekstami gościa z Polski. Kilkadziesiąt osób, od młodzieży po starszych, miało okazję wysłuchać recytacji kilku tekstów w wykonaniu m.in. samego autora. Wieczór poprowadziła córka poety, Elżbieta, filolog włoski, tłumaczka zawartych w promowanym tomiku „Wiersze” poezji. Oprawę muzyczną zapewnił Louis Siciliano Aluei, kompozytor i multiinstrumentalista, jedno z czołowych nazwisk włoskiej muzyki młodego pokolenia.

     Po zakończeniu oficjalnej części spotkania, Stanisław Raginiak długo podpisywał zakupione tomiki i rozmawiał prywatnie z przybyłymi gośćmi. Na zdjęciu: autor (w środku) i uczestnicy spotkania w salonie Instytutu

(e)


komentarze (0) Brak dodaj komentarz autor:gres edycja:gres

29 Października 2015, godz: 12:25

XIII Sesja Rady Gminy Łukta


Retransmisja XIII Sesji Rady Gminy Łukta z 28 października 2015 r.

Link: http://www.goklukta.pl/index.php?id=strona&info=25


komentarze (0) Brak dodaj komentarz autor:gres edycja:gres

19 Października 2015, godz: 19:37

Poszukiwani WOLONTARIUSZE


 

Jest takie miejsce w Łukcie: przytulisko. Znajduje się ono na terenie oczyszczalni. Psy, przez większość dnia, spędzają czas w swoich boksach, a jak każdy z nas wie, psiaki potrzebują wyjścia, pobiegania, polatania. Dlatego poszukiwani są wolontariusze, którzy mogli by zająć się psami, wychodząc z nimi na spacery.

Więcej szczegółów znajdziecie w linku poniżej.

PRZYTULISKO W ŁUKCIE

 komentarze (0) Brak dodaj komentarz autor:malina edycja:malina

15 Października 2015, godz: 10:41

29 października poeta z Łukty w Rzymie


Na stronie Instytutu Kultury Polskiej w Rzymie (kalendarz imprez, należy kliknąć na datę 29 października) od wczoraj jest zapowiedź spotkania z Stanisławem Raginiakiem. Dla tych, co znają j. włoski, wklejam treść zapowiedzi.

"Presentazione del libro
Wiersze, Poesie
di Stanisław Raginiak

trad. Elżbieta Raginiak, edizioni LietoColle, 2015

giovedì, 29 ottobre 2015, ore 19.00
Istituto Polacco di Roma
Via Vittoria Colonna, 1
Ingresso libero

Stanisław Raginiak, classe 1952, nasce a Łukta, piccolo borgo nel nord-est della Polonia. Dopo aver vinto diversi concorsi nazionali di letteratura e aver visto i suoi testi pubblicati da riviste e quotidiani, all'età di 37 anni debutta con il volume Patrimonio, ricco di riferimenti alla terra natia. Seguono numerose raccolte di poesia, quali: Uratuj mnie (Salvami) (1992) Nie bójcie się mojej pamięci (Non temete la mia memoria) (1993), Łzy nad Crow River (Lacrime sul Crow River) (1996), Gdy brakuje słów i… (Quando mancano le parole e...) (1998), Nihumim (2000), Żal (Il dispiacere) (2001), Wiersze świąteczne i inne (Poesie natalizie e altre) (2002), Skroplone smutki (Tristezze liquefatte) (2004), Kwiaty na skale (Fiori sulla roccia) (2011), Niech niebo pochłonie (Che brucino in paradiso) (2012), Przenikanie światów (La compenetrazione dei mondi) (2014).

Raginiak è autore di diverse opere di prosa, Skrawek Ameryki (Un pezzo di America) (1995), Ostatnie piętro samotności – raport z izby wytrzeźwień (L’ultimo piano della solitudine - rapporto dal ricovero per ubriachi) (1999), Przystań cierpienia (Riparo delle sofferenze) (1996-2001), Jawa i sen (Coscienza e sogno) (2002), Dwie linie (Due linee) (2003), Rozwód (Il divorzio) (2003), Powrót do Łukty (Ritorno a Łukta) (2005), Ćwokowampiria (2009), Wewnątrz leśnego czasu (Dentro il tempo dei boschi) (2013), Tęcza nad Grutą (L’arcobaleno al di sopra Gruta) (2015). L'autore vive da outsider lontano dai salotti e dai circoli letterari del suo paese. Come dice egli stesso, i suoi versi nascono dalla solitudine e dal silenzio che sono l'unica condizione a permettere una profonda contemplazione della natura dell’uomo, dei suoi sentimenti, speranze e paure. Negli ultimi anni è capo redattore del giornale locale e collaboratore del centro di cultura della ridente cittadina di Gruta.

Un ringraziamento particolare al dott. Michelangelo Camelliti, fondatore e presidente della casa editrice LietoColle definito dalla critica letteraria “l’editore con la poesia nel cuore”."komentarze (0) Brak dodaj komentarz autor:gres edycja:gres

1 Października 2015, godz: 13:20

Stanisław Raginiak - 25-lecie pracy literackiej


W tym roku mija 25 lat od debiutu literackiego Stanisława Raginiaka. Pochodzący z Łukty, a mieszkający w Grudziądzu poeta i prozaik na rynku wydawniczym zaistniał tomikiem Dziedzictwo (Wydawnictwo Pojezierze Olsztyn).

Z tej okazji w sobotę 25 września w Grudziądzu odbył się benefis autora Powrotu do Łukty. Podczas wieczoru wystąpiło kilku artystów, przyjaciół poety. Obecny był też Zbigniew Chojnowski, profesor literatury, poeta i krytyk literacki z Olsztyna, który szeroko wypowiedział się na temat twórczości Raginiaka.

Spotkanie prowadziła córka Elżbieta Raginiak, która mówiła też o najnowszym tomiku ojca Poesie opublikowanym we Włoszech przez renomowane wydawnictwo LietoColle. Wypada dodać, że Elżbieta (filolog polski i włoski) przetłumaczyła wiersze (książka jest dwujęzyczna, włosko-polska).

Prowadząca benefis poinformowała też, że 29 października w Rzymie, w związku z ukazaniem się wierszy, w Instytucie Kultury Polskiej przy ambasadzie RP odbędzie się spotkanie z poetą z Łukty.

Zdjęcia z wydarzenia


komentarze (0) Brak dodaj komentarz autor:gres edycja:gres

23 Września 2015, godz: 14:17

Zespół wokalny DZIEWCZYNY z Gminnego Ośrodka Kultury w Łukciekomentarze (0) Brak dodaj komentarz autor:gres edycja:gres

21 Września 2015, godz: 16:47

Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ostróda 19.09.2015


Dnia 19 września o godz. 11.00 na stadionie miejskim w Ostródzie odbyły się Zawody Sportowo-Pożarnicze na szczeblu powiatowym. Zawody rozpoczęły się oficjalnym powitaniem druhen, druhów i zaproszonych gości. Rywalizacja składała się z dwóch konkurencji. Pierwszą była sztafeta pożarnicza 7x50 m z przeszkodami. Drugą natomiast było ćwiczenie bojowe. Na sztafecie, zawodnicy musieli na każdym odcinku zmierzyć się przeszkodą. Natomiast w bojówce,  zawodnicy musieli sprawić cały zastaw wężowy połączyć go z motopompą i podać przy pomocy niego wodę na odległość z dwóch linii wężowych. Strumieniami wody należy zrzucić przeszkody. Obydwie konkurencje rozgrywane są na czas i dodatkowo sprawdzana jest prawidłowości wykonania zadań. Liczyła się każda sekunda. Zawody zamknęła uroczysta zbiórka, podczas której wręczono nagrody dla najlepszych. W kategorii C, czyli kobiet I miejsce zajęły dziewczyny z OSP Miłakowo. II miejsce zdobyły nasze kobiety z OSP Łukta, III miejsce przyznano dziewczynom z OSP Jurki. W kategorii A, czyli mężczyzn, I miejsce zdobyli zawodnicy z OSP Miłomłyn, II miejsce - OSP Jurki, natomiast na III podium stanęli mężczyźni z OSP Florczaki. Możemy być dumni z tego, że dwie jednostki, które reprezentowały Gminę Łukta stanęły na podium w swojej kategorii.

Skład OSP Łukta - kobiety: Marta Wojcinowicz, Wioleta Kurtiak, Klaudia Forzan, Małgorzata Tońska, Dominika Borowska, Klaudia Borowska, Magdalena Paszko oraz Paulina Malinowska oraz mechanik Adam Zdonek

Skład OSP Florczaki - mężczyźni: Marcin Płatek, Zbigniew Bartnikowski, Krzysztof Borzym, Sławomir Długokęcki, Mateusz Sakowicz, Krzysztof Rogoziński, Artur Kasprzyk, Dawid Paszko, Tomasz Kuczyński

 

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zapraszam do obszernej FOTORELACJI!komentarze (0) Brak dodaj komentarz autor:malina edycja:malina

21 Września 2015, godz: 11:36

Zagraj i zobacz najciekawsze miejsca w Gminie Łuktakomentarze (0) Brak dodaj komentarz autor:gres

20 Września 2015, godz: 15:21

XI Sesja Rady Gminy Łukta


 

Retransmisja XI Sesji Rady Gminy Łukta z 18 września 2015 r.

Link: http://www.goklukta.pl/index.php?id=strona&info=25


komentarze (0) Brak dodaj komentarz autor:gres

                                      
                                      
                                   

 


copyright © lukta-city.pl
autor: Grzegorz Malinowski