Łukta-City 


login:

hasło:

zaloguj   |   rejestracja


Zapraszamy do galerii zdjęć "Łukta Dawniej".

12 Lipca 2012, godz: 16:07

Dom kultury w Łukcie


Dom kultury z dnia na dzień nabiera to piękniejszego wyglądu.

Postanowiłam zaaktualizować wygląd i dodać zdjęcia:

 

 


komentarze (10) autor: Bardzo dziękuję. Pozdrawiam dodaj komentarz autor:malina

19 Czerwca 2012, godz: 09:27

Kąpielisko


Wakacje za pasem. Coraz częściej przypomina nam o tym palące słońce, nagrzewając niemiłosiernie nasze domy z betonu, chodniki oraz wykruszający się asfalt. Wszechobecny upał! O tym, że wtedy najprzyjemniej schłodzić się w lekko falującym jeziorze przypomina nam jego zapach (wilgotny i lekko mulisty) niesiony letnim, wschodnim wiatrem. Tak kusi nas nasze niewielkie jeziorko Korwackie zwane "Budką".

Jakież wielkie było moje zdziwienie, gdy w pewne upalne popołudnie na brzegu jeziora ujrzałem tą oto tablicę:

Niezwłocznie postanowiłem zaczerpnąć informacji na ten temat. Jak się nieoficjalnie dowiedziałem, powód jest dość prozaiczny i oklepany - brak funduszy. Tworząc oficjalne kąplielisko gmina musiałaby zatrudnić ratownika (być może nawet dwóch)! Co to oznacza dla nas, łukciaków oraz letników? Nic. Zostaje po staremu, czyli kąpiel na własną odpowiedzialność. Pragnę w tym momencie wspomnieć, że jeszcze niedawno na drugim końcu pomostu widniała taka oto tabliczka:


Widać coś chciano zrobić, coś rozwinąć i ulepszyć. Szkoda, że nie wyszło, bo może wtedy dbanoby bardziej o porządek na plaży. A jak wygląda teren oraz dno przy kładce, każdy odwiedzający może się sam przekonać. Gdzie nie spojrzeć butelki i puszki po piwie, które oślepiają odbitym refleksem słonecznym. Niestety dodatkowo nasz wzrok od tafli jeziora oraz przyrody odciągają niecenzuralne napisy widniejące na całej długości barierek wokół pomostu.Taka to "nasza" wiejska kultura. O tym co się dzieje nad naszym jeziorem można by długo pisać. Myślę nawet, że niektóre z krążących anegdot nienadają się do publicznej wiadomości.


komentarze (8) piem72: Komunikat na tablicy jest typowym dupochronem. Robimy coś na całość, czy tylko udajemy? dodaj komentarz autor:gres edycja:gres

24 Maja 2012, godz: 19:36

Centrum Wolontariatu w Łukcie?Być może wiele i wielu z Was zastanawiało się gdzie może zaoferować swoją pomoc, jakie placówki i organizacje czekają na wolontariuszy, co można robić jako wolontariusz... A może ktoś z Was ma już doświadczenie w tym temacie i pragnie się nim podzielić?

Pojawił się pomysł na utworzenie Centrum Wolontariatu w Łukcie, w którym to przyszli jak i obecni wolontariusze mogliby się spotykać, dyskutować na tematy lokalnych działań oraz tworzyć szczegółowe ich plany. Dzięki centrum możliwe będzie niesienie zorganizowanej pomocy. Na przyszłych "ochotników" czekałyby profesjonalne szkolenia, debaty, atrakcyjne wyjazdy i wiele więcej.
Wiek przyszłych wolontariuszy nie gra roli!

Czy utworzenie takiego centrum jest dobrym pomysłem? Czy znajdą się chętni by uczestniczyć w tym projekcie? Swoje opinie umieszczajcie w komentarzach do artykułu.


komentarze (2) malina: Ja też uważam, że to bardzo dobry pomysł. Znajdzie się wielu chętnych młodych ludzi, którzy chcieliby w takich akcjach uczestniczyć. Po drugie, niestety, często zdarzają się sytuacje, w których potrzebna jest pomoc, m.in charytatywne, czy np. WOŚP. Zawsze była i będzie potrzebna pomoc, a takich ludzi zawsze brakuje. Jeżeli młodzież ma ochotę, to trzeba im pomóc w organizowaniu takich pomysły! dodaj komentarz autor:gres edycja:gres

7 Maja 2012, godz: 12:53

Bliżej nieznane.


Pomimo turystycznego oraz kulturalnego ukierunkowania gminy Łukta, istnieje na naszych terenach wiele zapomnianych i nieznanych miejsc (przynajmniej dla mnie) wartych odwiedzenia. Te, których zdjęcia zamieściłem poniżej, może nie są powodem do rozwinięcia turystyki, jednak wzbudziły moja ciekawość oraz skłoniły do przemyśleń. Przecież każde z takich miejsc musi mieć swoją historię...

Podczas wspólnej wyprawy odwiedziliśmy stary cmentarz w środku lasu między Molzą a Taborzem. Przyznam, że o lokacji grobów nie miałem wcześniej pojęcia.

Pomniki na cmentarzu są doszczętnie zniszczone, a groby zbeszczeszczone. Gdzieniegdzie można natknąć się nawet na szczątki zmarłych.

Pomimo upływu lat płyty nagrobne zachowały się w dobrym stanie. Bez żadnego problemu można odczytać nazwiska pochowanych. Być może ich obca (niemiecka) pisownia lub chęć odnalezienia cennych przedmiotów była przyczyną wandalizmu?

Co ciekawe, miejsce to wydaje się być dość popularnym w pewnym sensie. Na terenie cmentarza widać miejsca palenia ognisk oraz puszki po piwie.

O tym, że pomimo bariery narodowościowej można zadbać o stare pomniki nagrobne, przekonać się można odwiedzając inne miejsce.

Kilkaset metrów za Taborzem (w stronę Ostródy), również w głębi lasu, odwiedziliśmy niezwykłe miejsce pochówku. Oryginalne kształty nagrobków oraz doskonały ich stan wbudziły mój podziw oraz uznanie. To miejsce jest świetnym przykładem oraz dowodem na to, że jednak można właściwie zadbać o pamięć zmarłych.

Te groby wydają się dosyć często odwiedzane, i co najważniejsze, darzone szacunkiem, o czym świadczyć mogą pozostawione przy nich znicze.

Szkoda, że w naszej gminie jest jeszcze tak wiele zaniedbanych pozostałości z przeszłości. Szkoda również, że o ich istnieniu tak niewielu z nas pamięta. Zapewne, jak w innych przypadkach, głównym powodem są tutaj pieniądze, których w gminie nie ma już praktycznie na nic.


komentarze (13) autor: Leśne cmentarze, krucha historia tej ziemi dodaj komentarz autor:gres edycja:gres

15 Kwietnia 2012, godz: 13:20

Droga niczym szwajcarski ser: więcej dziur niż asfaltu?


Tak wygląda ulica, która znajduje się koło szkoły. Dziur jest tak wiele, że nie sposób ich ominąć. Nawet slalomem. Mimo, że ostatnio "łatane" były te dziury, to i tak nie rozwiąże tego problemu na długo.

A Wy co myślicie na ten temat?

komentarze (6) lesny_gupek: Prędzej doczekamy się kolejnej asfaltowej drogi przez las, niż remontu ulicy Warszawskiej. Poprawianie pobocza poprzez grabienie piachu i uklepywanie nim dziur w poboczu też już sie stało świecką łukciańską tradycją. Pamiętam jak kilka lat temu w ten sposób robotnicy naprawiali drogę w kierunku Podlejek, śmieli się i grabili, śmieli się z głupoty deycdentów, którzy uznali, że jeśli nasypie się żwiru/piachu w dziury znajdujące się w poboczu to ulepszy się nawierzchnię.
Efekty tamych "prac drogowych" sa widoczne gołym okiem już w tej chwili, nie licząc oczywiście odcinka wiodącego do hotelu Mazuria.
dodaj komentarz autor:malina edycja:gres

23 Marca 2012, godz: 15:37

A może by tak... wiosenna eskapada?


          Od kilku dni mamy upragnioną wiosnę. Jak można zauważyć, nie tylko kalendarzową czy astronomiczną, ale taką prawdziwą, ciepłą i pachnącą. Może jeszcze zieleni niewiele, ale już można poczuć i usłyszeć, za sprawą śpiewających ptaków, tą pełną życia porę roku. Może warto skorzystać z pięknej pogody, która ma nas nie opuszczać przez weekend, i wybrać się na spacer, rolki lub przejażdżkę rowerem? Mamy dobrze oznaczone ścieżki rowerowe, a droga z Łukty do Wynek idealnie nadaje się na eskapadę. Do tego, że w taką pogodę jak dziś (a jest ciepło i słonecznie) można spędzić przyjemny dzień na łonie natury, może przekona Was krótki filmik.Wycieczka rowerowa - Łukta przez luktacity


komentarze (8) malina: I ja, i ja! :D dodaj komentarz autor:gres

9 Marca 2012, godz: 12:09

List do Łukta-City


Otrzymaliśmy pewien sympatyczny list od Entuzjasty naszej gminy Łukta, w którym to napisał bardzo życzliwe słowa, nie tylko dla nas (Łukta-City). Na specjalną prośbę nadawcy oraz z własnych (oczywistych) względów ujawniamy treść tej korespondencji."[...]Pański portal ,,Łukta-City`` jest wspaniałą Inicjatywą.
Inicjatywą, ktora ,,prowokuje'' do refleksji. Bardzo głębokich refleksji.
Uważam - nie ma chyba Gościa Pańskiego portalu (czy to z Łukty, czy z poza), który by się choćby na chwilę  nie zatrzymał, zastanowił, rozważył, pomyślał.
Pomyślał o kwesti - JAK WSPANIAŁYM ZAKĄTKIEM ŚWIATA JEST ŁUKTA!
Położenie geograficzne, wspaniała Historia, Architektura, Tradycje!
Drogi, Drożynki, Drzewa, Lasy ,Łąki, Pola, poczciwa Rzeka, dwa wspaniałe Mostki na początku i koncu Łukty, Cmentarz, Wspaniały Kościół...!
NIEMI ŚWIADKOWIE HISTORII !

Panie Grzegorzu, gratuluje jeszcze raz ,,Łukta City''.
Łukta City to nie tylko tam sobie ,,taki lokalny portal''!
To przede wszystkim ,,Kamień Węgielny''!
Kamień Węgielny dla nowej wspólnoty - wirtualnej, czy też rzeczywistej!
To symptom, ktory prowokuje do refleksji - kim się jest, gdzie się jest, jak daleko się zaszło i czy się dobrze zaszło (refleksja Ojca, Błogosławionego Jana Pawła Drugiego)!

Jestem wdzięczny (dziś nieznajomemu) z pseudonimu ,,Kordianowi'' z Łukty, za rozważania i refleksje nad historią Łukty! Osoba ta była (jest) inicjatorem mojego wirtualnego kontaktu z Łuktą i wszystkim tym, co może stanowi ,,prototyp '' Pańskiej wirtualnej inicjatywy! Jeżeli się mylę, proszę o wybaczenie!
Jestem pewien, pseudonim ,,Kordian,, znany jest wielu osobom z Łukty.
Jestem wdzięczny Panu Stanisławowi Raginiakowi za ,,naprowadzenie'' mnie na Wspaniały Portal ,,Łukta City''!

Tak, przypadkowo ,,WIRTUALNIE'' spotkałem Pana Stanisława Raginiaka! Stałem się jednym z wielu sympatykow Jego Literatury! Stałem się pewnego rodzaju zwolennikiem, a raczej uczniem tej literackiej przestrzeni i atutow, jaką Pan Stanisław przedstawia!
Panie Grzegorzu, jesli Pan tak uważa, a jeśli to możliwe, proszę o ujawnienie tej korespondencji, na Pańskim portalu.
Pisze do Pana ,,potomek'' rodziny tych Łukcianiaków, których kości leżą w miejscu nieznanym dla wielu, w miejscu pokrytym trawą, w miejscu na dziedzińcu kościoła. Kościoła w Łukcie!

Z podziękowaniem i poważaniem;


Grzegorz Zieliński
(potomek Rodziny Sontopskich)


 

administrator: Ze swojej strony dodam, że Łukta-City to nie tylko Grzegorz (M.), to także moderatorzy, którzy mają ogromny wkład w rozwój strony oraz działów, i którzy stoją na straży "poprawności politycznej" użytkowników. Także wszelkie gratulacje i podziękowania przekazuję również na Ich ręce.komentarze (5) autor: O rodzinie Sontopskich, a dosłownie von Sontopskich pisze w książce "Mówią domy Biesala" Pan Wojciech Weyman. Są tam jeszcze dwa watki dotyczące osób, które mieszkały w Łukcie dodaj komentarz autor:gres edycja:gres

8 Marca 2012, godz: 21:19

DOM KULTURY - wasze opinie dotyczące obecnego wyglądu


     

        Chciałbym poruszyć dyskusję dotyczącą wyglądu naszego domu kultury. Faktem jest, że na chwilę obecną nie jest on zakończony, jednak jego wstępny wygląd (bryła) nie prezentuje się najlepiej. Koszt budowy stanowią ogromne środki finansowe. Jeżeli coś się już robi, to należy robić to pożądnie. Myślę, iż bardzo ważna jest prezentacja zewnętrzna, a nie tylko to, co we wnętrzu. Miałem nadzieję, że dom kultury będzie bardzo ładnie się prezentował z zewnątrz i stanowił piękny element architektury Łukty. Jest to tylko mój pogląd. W związku z powyższym zapraszam do dyskusji.


komentarze (12) autor: Obecnie budynek i jego otoczenie wyglądają coraz lepiej. Może się podobać i będzie chyba najładniejszym nowym obiektem zbudowanym w Łukcie. dodaj komentarz autor:wujek_dobra_rada edycja:gres

24 Lutego 2012, godz: 22:37

Zmiana godzin - Lipnicki


Z dniem 27 lutego zmieniają się dwie godziny rozkładu Lipnickiego na trasie Olsztyn - Morąg.

- zamiast 9:00 -> 8:45 - kursuje we wszystkie dni tygodnia oprócz Nowego Roku, pierwszego dnia Bożego Narodzenia oraz pierwszego dnia Wielkanocy

- zamiast 11:10 -> 12:00 - kursuje w dni robocze od poniedziałku do piątku


komentarze (0) Brak dodaj komentarz autor:gosiaq edycja:gosiaq

27 Stycznia 2012, godz: 12:34

Wzrost cen biletów.


Informacja dla podróżnych (na trasie Morąg-Olsztyn)

I stanie się to, czego już od dawna się obawiałem (zresztą nie tylko ja).
Wszyscy wiemy, paliwo drożeje z dnia na dzień. Wraz z nim drożeją ceny biletów autokarowych. Nasze rodzime PKS'y Olsztyn i Ostróda dość szybko reagują na zmiany cen paliw. Co jakiś czas zdarza mi się dokładać kilka groszy do należności za bilet, którą skrzętnie zawsze odliczam nim wsiąde do autobusu. Jak do tej pory chyba tylko w okejkach "u Grzesia" ceny były przed długi czas na jednym, niskim, stabilnym poziomie, aż do teraz...

Ceny biletów okejek "u Grzesia" wzrosną wraz z nadejściem dnia 01.02.2012r. Jak bardzo ta zmiana odchudzi nasze portfele? Na trasie z Łukty do Olsztyna cena wzroścnie o 1,50zł,
i z Łukty do Morąga 0,50zł.

Czyli: od 1 lutego za bilet z Łukty do Olsztyna (i odwrotnie) zapłacimy: 6,00zł b.normalny oraz 5,00zł b.ulgowy, za bilet z Łukty do Morąga (i odwrotnie) zapłacimy: 5,00zł b.normalny oraz 4,00zł b.ulgowy. Może nie wydają się to duże podwyżki, ale jak na ceny biletów przewoźników to naprawdę sporo.
Poniżej przedstawiam dowód - zdjęcie wykonane w okejce:
Przepraszam za słabą jakość zdjęcia.


Ogłoszenie w okejce

Ogłoszenie z okejki "u Grzesia"            


komentarze (4) gres: Tak, jakiś błąd się wkradł. Dziś jechałem okejką i stwierdzam, że ceny biletów z i do Olsztyna wynoszą 5zł ulgowy i 6 zł normalny.
Poprawki zaznaczyłem w artykule na czerwono.

Błąd wynikł z tego ogłoszenia pod artykułem. Tam (w miarę) wyraźnie widać 6,5 i 5,5 za przejazd.
dodaj komentarz autor:gres edycja:gres

8 Listopada 2011, godz: 10:20

Żeby w Łukcie działo się lepiej i weselej.


 

 

Czy uważasz, że w Łukcie za mało jest zabaw, imprez czy rozrywek? "Samsara" wychodzi nam na przeciw! Dołącz do dyskusji i zaproponuj własny pomysł na imprezę! Propozycje oryginalne mile widziane.


"Wiele osób twierdzi, że w Łukcie niewiele się dzieje. Posiadamy dużą salę i możliwości organizacyjne. Jakiego rodzaju imprezy Łukcianie widzieli by najchętniej, w których chętnie by uczestniczyli? Jesteśmy otwarci na wszelakie propozycje, dla różnych grup wiekowych. Żeby w Łukcie działo się lepiej i weselej :)))"


 Pozdrawiam
Joanna Harasymowicz-Stachurska


komentarze (22) wonsz_sluga_jaszczembia: hahaha karaoke . Majteczki w kropeczki chyba by śpiewali . Ludzie! Dla tej wiochy nie ma przyszłosci. Kto chce się kulturalnie zabawic to idzie do klubu w Oln albo na jakąs domóweczkę. Przestańcie robic z wiochy wielkie miasto. Zoo jeszcze tutaj wybudujcie albo aquapark. dodaj komentarz autor:gres

26 Września 2011, godz: 20:55

WOŚP


 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

 

 

W styczniu, jak co roku, organizowana będzie wielka impreza charytatywna. Tradycyjnie do p omocy przyłączy się młodzież z Łukty. Może macie jakieś pomysły na zorganizowanie WOŚP-u. Co chcielibyście zobaczyć, usłyszeć na Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy w Łukcie?  Podzielcie się z nami w komentarzach.

  


komentarze (8) kropka_duza: gdy licytacja jest prowadzona nic nie widac slabo slychac nudne to juz jest :/ klaudia raginiak rowniez :( :/ i pewnie znowu bedzie rajd samochodowy po centrum Łukty :( ehh pierwsza pomoc fajna sprawa ale gdy trzeba bedzie patrzec to nic nie bd widac lepiej wieksze podium zrobic dodaj komentarz autor:malina edycja:gres

7 Września 2011, godz: 19:09

SOCIAL MEDIA BLUES. Grasz go? Czy do niego tańczysz?


   Przedstawiam Wam fragment ciekawego artykułu na temat portali społecznościowych autorstwa Chez'a (Czesława) Raginiaka, profesjonalnego mówcy i biznesmena, który w latach 80-tych wyjechał z Łukty do USA. Cały tekst znajdziecie pod linkiem na końcu tego artykułu.


"SOCIAL MEDIA BLUES. Grasz go? Czy do niego tańczysz?


KnW, Wrzesień 2011

Tekst Chez Raginiak
(Chez urodził się w Polsce. Od ponad 25 lat mieszka w USA).
http://www.1moment.us/

 

 

"Był to typowy wieczór w moim mieszkaniu podczas wizyty młodszej córki Ani, która od mojego rozwodu, dzieli czas między jej mamą, a mną, czyli jej tatą. Po kolacji, jak przystało na technicznie “rozwiniętą” rodzinę, oboje otworzyliśmy swoje laptopy i oczywiście 'weszliśmy' na Facebook, by sprawdzić czy świat się nie zawalił (podczas naszej wirtualnej nieobecności). Nie! Nie zawalił się, dzięki Bogu!

 


Po przeczytaniu kilku wiadomości czy komentarzy od znajomych z całego świata i wyrażeniu zgody na zostanie przyjecielem innych, przejrzałem listę swoich wirtualnych przyjaciół, czyli 'v-przyjaciół'. Spojrzałem wtedy na córkę i powiedziałem głosem wypełnionym zdziwieniem jak i satysfakcją: “Mam przyjaciół, których nawet nie znam!” Oboje się roześmialiśmy.

 


W tym samym momencie uświadomiłem sobie dwie rzeczy:
1. Świat już nigdy nie będzie taki, jaki był kiedyś! Dzięki, (czy też poprzez) Social Media
2. Muszę napisać o tym piosenkę! [...]" ciąg dalszy


komentarze (0) Brak dodaj komentarz autor:gres edycja:gres

19 Lipca 2011, godz: 13:35

Jak długo jeszcze?


aaa

 

 

Jak myślicie? Czy to już będzie stała "atrakcja" w Łukcie?komentarze (18) malina: Co do boiska, to dawno nie widziałam, żeby ktoś na nim grał. A patrzę na niego codziennie... jedynie z niego korzystają rowerzyści... piesi a czasami nawet kierowcy. A po drugie przecież wiadomo, że wszyscy chodzą na orlik :) dodaj komentarz autor:malina edycja:gres

10 Czerwca 2011, godz: 09:50

UWAGA!


UWAGA!

 

Malowanie pomostu w Łukcie zostaje przełożone na 17 czerwca z powodu złych warunków atmosferycznych!

Zapraszamy za tydzień w piątek na godzinę 17.00 !


komentarze (2) malina: Oby nie padało, bo na mokrych deskach nie da rady malować, tym bardziej, żeby padało po malowaniu :P dodaj komentarz autor:malina

           

 


copyright © lukta-city.pl
autor: Grzegorz Malinowski